Közösségi média menedzsment

Videómarketing 2022-ben

Írta:
Csordás Marcell
Olvasási idő:
5
perc

Korábban a videós marketing anyagok és a reklámfilmek kizárólag a nagyszabású és nagy költségvetésű kampányok részét képezték. A technológia és a felhasználók azonban megváltoztak. Új platformok és eszközök jelentek meg, melyek lehetővé tették, hogy akár egyetlen mobiltelefon segítségével bárki tartalmat rögzítsen és tegyen közzé a social media platformok bármelyikén. A felhasználók pedig egyre több valódi, retusálatlan és utómunkamentes tartalomra vágynak. Valódi poénokat, élethelyzeteket és hiteles karaktereket szeretnének látni.

Ez azt jelenti, hogy a hagyományos reklámok márkaépítő szerepe leáldozóban van, és a legnagyobb brandek is telefonnal fogják forgatni legújabb filmjeiket? Aligha!

Mi abban próbálunk segíteni neked, hogy mikor és melyik eszköz segítségét vedd igénybe, ha videós marketingen töröd a fejed.

Reklámfilmek

Induljunk időben legrégebbről. A reklámok rövid, figyelemfelkeltő videók, melyek dinamikus jelenetekkel, gyönyörű képekkel vagy izgalmas funkciók összefoglalásával emelik ki a termékek vagy a vállalat legjobb tulajdonságait. Egyértelmű cselekvésre ösztönzéssel zárulnak. Nyilvánvaló céljuk az eladásösztönzés, illetve valamiről meggyőzni a videó nézőjét.

Gyakran találkozhatsz ilyen tartalmakkal a televízióban, a Youtube vagy egyéb hagyományos videómegosztó portálok felületén. Az elsődleges céljuk a fogyasztók lenyűgözése és a termék különlegességének, egyediségének bemutatása.

A reklámok általában rövid, 30 másodperces tartalmak, amelyek fizetett hirdetések segítségével jutnak el a potenciális fogyasztókhoz - legyen szó televíziós vagy Youtube hirdetésekről.

Ahhoz, hogy reklámfilmet forgass, mindenképpen szükséged lesz marketing ügynökség vagy videógyártó csapat segítségére. A videós szakemberek profi tartalmakat tudnak készíteni, és biztos lehetsz abban, hogy tisztában vannak a legfrissebb technikai megoldásokkal. Ha marketing ügynökséget keresel meg a feladattal, akkor nem csupán egy profi videót kapsz, hanem a reklámfilm biztosan egy kampány vagy kommunikációs stratégia részét is képezi majd.

Rövid álló formátumú videók

TikTok, Instagram Reels és Youtube shorts. Csak néhány azokból a platformokból, ahol tarolhatsz az álló formátumú, mobillal készített videókkal. Ezek közül ebben a formátumban a legismertebb és a legsikeresebb egyértelműen a TikTok. Az applikációnak az e-commerc-nation.com felmérése alapján 2022-ben eddig több mint 3 milliárd letöltése volt, és a felhasználók 60%-a 16 és 24 év közé esik. A nemek aránya pedig 60% a nők javára.

Ez alapján a legfontosabb kérdést már valószínüleg meg is válaszoltad a márkád építése szempontjából:rdemes-e TikTokon kommunikálnod célpiacod szempontjából, vagy sem? Természetesen vannak olyan piaci szegmensek, akiknek teljesen felesleges jelen lenniük egy ennyire fiatalos platformon. Azonban manapság a cégek többségének nem csupán az eladások ösztönzése, hanem a munkaerőhiány is fejtörést okoz. Tudtad, hogy a leendő munkavállalóidat legalább annyira le kell nyűgöznöd, mint a vevőidet? Igen, ez patthelyzetnek hangozhat, de próbáltad már a márkaépítést és a célzott tartalmakat TikTokon?

Ha még idegenkedsz a platformtól, és csak egy TikTok videót nézel meg ma, akkor az legyen a Bamba Marha Burger Bár csapatának employer branding videója ITT. A videó néhány hónap alatt 600 ezer megtekintést ért el teljesen organikusan.

Akár eladni szeretnél, akár munkavállalókat keresel, akár márkát építesz, nem mehetsz el szó nélkül a fent említett platform teljesítménye mellett.

A TikTok lényege a lazaság. Legyél könnyed, alkoss trendeket, vegyél részt kihívásokban, nevess magadon.

Vlogok

Sokan a blog utódjának nevezik a vlogolást. A szó keletkezése nagyon egyszerű, a videó-blogolás kifejezésből jött létre, és a blogírással ellentétben itt a tartartalomgyártó az írásos tartalom helyett videós tartalmat készít.

Mindamellett, hogy az egyik legnépszerűbb tartalomtípus a vlog, óriási marketingerővel bír. Ha sikerül kiépíteni egy tábort magad és a márkád köré, valamint feliratkozásra bírni emberek sokaságát, akkor valószínűleg jóval a konkurenciád elé sikerül kerülnöd.

Az a jó vlogban, hogy szabadon értelmezhető. Sokan mobiltelefonnal kezdik készíteni a tartalmakat és valóságshow-szerűen dokumentálják az életüket. Az alapvető platform ebben az esetben általában a youtube, de a részleteket, legjobb pillanatokat promó céllal gyakran megosztják a vloggerek további social felületeiken is.

A legtöbb sikeres videógyártó egy téma köré építi fel a csatornáját. Egy idő után persze nehéz megújulni, de ha már sikerült tábort építeni és elegen követnek, akkor belefér egy-egy új téma is a portfólióba.

Vlog_Selector

Fontos, hogy természetesen viselkedj a videóidban, és persze rengeteget számít az is, hol veszed fel azokat. A téma sok mindent meghatároz. Ha edukálni szeretnél, akkor érdemes akár tematikus díszletben gondolkodnod, autentikus háttérrel. Ha hétköznapi témákat érintesz - mint például a szépség vagy a divat -, akkor a nappalid is bőven megteszi.

Ha telefonnal kezdted a vlogger pályafutásod, hamar úgy fogod érezni, hogy technikailag hátrányban vagy a konkurenciádhoz képest. Az első kiegészítő, amire szükséged lehet, az egy mikrofon. Ha a kép rossz minőségű, az kisebb probléma, mint ha valakit egyáltalán nem lehet hallani. Ha a telefonod mikrofonját használod, vagy a füllhalgatódét, akkor legyél közel a mikrofonhoz. Persze ne annyira közel, hogy hallani lehessen a lélegzetvételeidet, épp csak annyira, hogy tisztán érthető legyen a hangod.

Természetesen sok mindent befolyásol az expozíció, a fények és a háttér elrendezése is. A megfelelő hatás eléréséhez még az sem feltétlenül mindegy, hogy milyen színű pólót viselsz. Ha maximalista vagy és tökéletes videót szeretnél, mindenképp kérd ki szakember vagy ügynökség véleményét.

Szeretnél még hasonlókat olvasni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Videóinterjúk

Ha úgy érzed, hogy a vlog neked túl laza formátum, akkor a te márkád számára találták ki az úgynevezett “interjú jellegű” videókat. Első ránézésre annyi a különbség a sima vloghoz képest, hogy itt más szögből látod a beszélőt. Majd amikor jobban és jobban megvizsgálod a videót, rájössz hogy mások a fények, a hang, és valahogy az egész összhatás jobb minőségű. Ilyen jellegű videókat profi videós stábok és marketing ügynökségek szoktak készíteni.

Videóinterjú_Selector

Azok a cégek, akik nagy létszámmal és piaci részesedéssel rendelkeznek, fontos, hogy videós megjelenéseikben is profik legyenek. Természetesen az a legjobb, ha a videó szereplője magától is természetesen és összefüggően tud mesélni,de a forgató csapat általában készül irányított kérdésekkel is, hogy minél inkább mederben tartsa a beszélgetést. A hagyományos tévés interjúkhoz képest itt nagy előny, hogy bárhányszor újra lehet kezdeni a felvételt - nem kell azon izgulni, hogy elrontjuk mondatot, vagy hogy belezavarodunk a gondolatainkba.

Természetesen ez a formátum jóval nagyobb erőforrást igényel, mint a sima vlogolás, azonban közel hasonló hatékonyságot érhetünk el, ha jó a beszélő és rendszeresek a tartalmak.

A videós tartalmak hiánya talán még nem érinti a céged marketingjét, azonban ahogy megyünk előre az időben, az új platformok és formátumok átveszik az uralmat a régiek felett. Itt is érvényesül az a régi mondás, hogy aki lemarad, az kimarad. A márkák folyamatosan új és kreatív módszereket találnak arra, hogy platformról platformra egységes hangot üssenek meg, mind vizuálisan, mind audiovizuálisan. Tedd a marketinged fenntarthatóvá, és kezd kicsiben! Idővel majd ráérzel, hogyan és mikor kell profi tartalmakat készíteni.

A blogcikk szerzője Csordás Marcell, a Contented.hu társalapítója.

További bejegyzések

Ezek is érdekesek lehetnek

Organikus vs. fizetett tartalmak: így találj arany középutat!
Közösségi média menedzsment
Organikus vs. fizetett tartalmak: így találj arany középutat!