A Design irányzatok cikksorozatunk első részében megismerhetted, hogy miért is olyan fontos vállalkozásod vizuális megjelenése, valamint melyek azok a grafikai műfajok, amik a leginkább uralják az online felületeket. A szkeumorfizmus, a neumorfizmus és a flat design kétségkívül nagyon szép megjelenést tesz lehetővé, viszont mintha minden sarkon egy-egy ilyen felületbe botlanánk. Mit tehetsz, ha szeretnél egy kicsit kitűnni, és szakítani a közhelyes látványvilággal? A sorozat elkövetkező cikkeiben egy-egy olyan irányzatot fogunk ismertetni Veled, amivel könnyedén kitűnhetsz versenytársaid közül! Kezdjük is az elmúlt évek egyik legfelkapottabb stílusával, a minimalizmussal.
Mi is az a minimalizmus?
Biztos vagyok benne, hogy ezt a szót már ezernyi kontextusban hallottad, ahogy azt a mondást is, hogy “a kevesebb néha több”. Ez abszolút igaz a vizuális megjelenésre és az esztétikára is. Nem is csoda, hogy a jelenség nem újkeletű, már a 60-as évektől népszerű lett elsőként a festészetben, majd más területeken is. Találkozhatunk minimalista alkotásokkal a művészet valamennyi ágazatában (például festészetben, fényképészetben, szobrászatban de akár még a zenében is) vagy éppen az építészetben. Az aranyszabály ugyanaz: a lehető legegyszerűbb, de mégis egyedi és kifejező alkotás létrehozása.
Ritka, hogy gazdasági egyetemen a jó designról tanuljunk, de volt szerencsém egy izgalmas előadást hallgatni, ahol a tanár a következőképp határozta meg az arculattervezés kulcsát:
#m1-y#a design akkor lesz tökéletes, ha már mindent elvettünk belőle, ami nélkül még értelmezhető, azonban semmivel sem többet.##
Ezt érdemes megjegyezni, és egyúttal átültetni vállalkozásod vizuális megjelenésének megalkotásához is. Könnyű azt hinni, hogy a hatalmas versenyben akkor tudunk felülkerekedni, ha minél nagyobb, színesebb, különlegesebb és kirívóbb megjelenéssel jelenünk meg, hogy minket vegyenek észre először a versenytársak helyett, de sajnos ez nem teljesen igaz - a fogyasztók már hozzászoktak a legextrémebb designokhoz is, és észre sem veszik ezeket. Helyette valami olyat kell mutatni, amire nem számítanak, ami kitűnik a mai színes-szagos médiavilágból. Erre egy jó megoldás lehet, ha a lehető legtöbb elem közlése helyett a legkevesebbet célzod meg, és a minimalizmust alkalmazod.
#promobox-newsletter###
Minimalizmus a web designban
Ha szimpatikusnak találod ezt az irányzatot, akkor itt az ideje alkalmazni a gyakorlatban is. Az egyik legkézenfekvőbb lehetőség, hogy weboldalad design-ja kölcsönözzön minimalista kinézetet. Ez nem lehet egyszerű, ha egy színes, vibráló megközelítésből indulunk, de ne felejtsd el a fenti alapszabályt: vegyél el belőle mindent, ami nélkül még érthető lesz az Általad átadni kívánt üzenet. A cél egy nagyon letisztult látvány, ami csakis a legfontosabb elemeket tartalmazza. Ehhez érdemes szem előtt tartani az alábbi szempontokat:
- Csak két színt alkalmazz, amik nagy kontrasztban vannak egymással
- Lehetőleg szabályos formákat használj, kerüld a lekerekített éleket
- Ne legyenek rétegek, árnyékok és színátmenetek, a képernyőt egy papírlapként fogd fel
Itt van egy példa egy minimalista weboldalra:
Minimalizmus a kreatív tervezésben
Ha már elindultál a minimalizálás útján, akkor itt semmiképp se állj meg, ugyanis a kreatív tervezés az a terület, ahol még nagyobb hatást tudsz gyakorolni a fogyasztókra. A közösségi média és az internetes portálok görgetésével naponta több ezer képet, videót, zenét látunk és hallunk, így itt hatványozottan igaz, hogy ezek közül csak valami igazán váratlannal lehet kitűnni. A felhasználók ahhoz szoktak, hogy a képernyőjük tele van színekkel, szövegekkel, minden milliméterre jut valami tartalom - ráadásul a vállalati oldalról is gyakran az az elvárás, hogy az elköltött pénzért cserébe minden pixelt kihasználjunk. Holott sokkal nagyobb lehet a hatás, ha egy minimalista képpel próbálunk meg felülkerekedni a zajon. Ha kipróbálnád, az alábbi szabályokat tartsd észben:
- A web designhoz hasonlóan itt is kevés, nagy kontrasztú színt alkalmazz
- A vászon nagy része maradjon üres, nem kell az egészet kitölteni
- Legyen egy központi elemed, ami odavonzza a tekintetet
- Ezen kívül maximum egy sornyi szöveget helyezz még el - ha jól csináltad, ez már bőven elég ahhoz, hogy felkeltse az érdeklődést
Természetesen itt már nyugodtan lehetsz kreatívabb és szabadabb - ha a minimalizmus elveit szem előtt tartod, akkor akár színárnyalatokat és képeket, tárgyakat is elhelyezhetsz a képre, ha ezek még ütősebbé teszik a grafikát. Nézzünk is erre egy példát:
Konklúzió
Ha gyakran már te is úgy érzed, hogy nem tudsz lépést tartani a hatalmas vizuális versenyben, ahol mindig feltűnőbb és extrémebb design-nal kell megjelenni, akkor a minimalizmus egy remek lehetőség arra, hogy egy kicsit elmenekülj ettől a kirívó látványvilágtól, és egy szolidabb, visszafogottabb, de annál meghökkentőbb grafikákkal keltsd fel potenciális Ügyfeleid érdeklődését. Arról nem is beszélve, hogy az online világon túl ezt az irányzatot akár a fizikai termékeiden is alkalmazhatod, és egy kifejezetten elegáns arculattal hívhatod fel magadra a figyelmet a boltok polcain. Így hát mi mindenképp arra bátorítunk, hogy merj egyedi lenni, egyszerűsítsd arculatod, és tűnj ki a tömegből a minimalizmus által.
#promobox#Tetszik a minimalizmus és újraterveznéd az arculatod, de nem ismered a grafikai programokat? ##