Manapság már szinte lehetetlen sikeres vállalkozást folytatni saját honlap nélkül. Habár a weblapkészítés az évek során rendkívül hozzáférhetővé vált, köszönhetően sok erre szakosodott szolgáltatásnak, nem árt tisztában lenni néhány alapfogalommal, melyek ismerete még ma is rengeteg fejfájást spórolhat meg Neked.
-min.png)
Domain
Magyar nevén tartománynév. A weboldalak mindegyike rendelkezik egy egyéni IP-címmel, azaz egy hálózati azonosítóval, amin keresztül azok elérhetőek. Ez lényegében egy véletlenszerű számsorozat, hasonlóan, mint egy telefonszám. Ráadásul az IP-cím nincs kőbe vésve, ha például elköltözik az oldalunk egy másik szerverre, akkor a cím is változik. Az emberi agy sokkal könnyebben asszociál a dolgokhoz szavakat, mint számokat. Amikor weboldalunkat ellátjuk egy domain névvel, lényegében megadjuk annak az új, könnyen megjegyezhető és állandó elérési címét.
Egy domain név két részre osztható fel. Például a selector.hu esetében a hu a legfelső szintű tartomány (TLD) neve, ami a Magyarországhoz tartozó országkód, míg a selector a második szintű tartomány (SLD) neve. A legtöbb magyar vállakozás a hu TLD nevet használja, de ha nemzetközi ambícióid is vannak a com szerencsésebb lehet. Amennyiben nagyobb hangsúlyt szeretnél fektetni a honlapod témájára vagy a vállalkozásod tevékenységre, akkor például a business, art, design, news és még sok más TLD név is a rendelkezésedre áll, habár sokszor drágábban mint hagyományos társaik. Az SLD terén már nagyobb a szabadságod, ez lényegében szinte bármi lehet, de ajánlott a vállalkozásod nevét tartalmazó, rövid, könnyen megjegyezhető, számokat és kötőjeleket mellőző címet használni.
Amennyiben ellenőrizni szeretnéd, hogy az általad választott domain név még szabad-e, a domain.hu oldalán megteheted. Ugyanitt regisztrátorokat is kereshetsz, akikkel bejegyzetetheted a nevet, hogy utána azt használhasd honlapodhoz. Külföldi alternatíva például az instantdomainsearch.com.
Tárhely
A weboldal adatait, tartalmát valahol el kell tárolni, erre alkalmasak a tárhelyek. Az, hogy mekkora tárhelyre van szükség nagyban függ magától a weblaptól. Általánosságban elmondható, hogy a honlapok viszonylag kevés helyet igényelnek. Ha tudod, hogy a honlapodon sok kép, vagy akár videó lesz, akkor érdemes nagyobb tárhellyel számolni.
Rengeteg tárhelyszolgáltató áll rendelkezésünkre manapság. Vannak olyanok, amelyek domaint is képesek regisztrálni, mások képesek magában a weboldal elkészítésében segíteni, például prémium WordPress bővítmények felajánlásával. Fontos szempontok lehetnek még választásnál az ügyfélszolgálat minősége, a biztonsági mentések kezelése, illetve a különböző webhely technológiák támogatása.
-min.jpg)
DNS szerver
Ahogy azt korábban írtam, a weboldalakat az IP-címükön keresztül lehet elérni a világhálón, azonban mi domain neveket használunk az egyszerűség kedvéért. A DNS szerver feladata, hogy böngészés közben az általunk megadott domain névhez tartozó IP-címet visszaadja nekünk, így pedig a böngészőnk képes lesz csatlakozni a weblapra. Röviden, a DNS szerver párosítja a domain neveket az IP-címekkel.
Szerencsére honlap készítésnél nem kell foglalkoznunk ezzel, a domain regisztrátorok biztosítják, hogy a DNS szerverekhez eljussanak a szükséges információk a párosításhoz.
Végszó
A honlapkészítés során sok más szakszó is szembe jöhet, de mi azt ajánljuk ne ijedj meg. A mai weboldal építő platformok (mint például a SquareSpace vagy a Wix) segítségével minimális hozzáértéssel is neki láthatsz honlapod elkészítéséhez.
Kiszerveznéd a honlapkészítést, vagy komplexebb megoldásokra van szükséged? Fordulj bátran a Selector csapatához!